Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi Sultanahmet’te açıldı!

AVENUEROUGE.NET – Türkiye’nin köklü markalarının biraraya gelerek kurduğu; Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi, Cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk etkinliği olarak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla açıldı.

İstanbul İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Eski Çevre ve İletişim Bakanı Ali Talip Özdemir, Turing Başkanı Dr. Bülent Katkak ve Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer’in de hazır bulunduğu ve konuşma yaptıkları açılış töreninde, konuşmacılar; Ülke değerlerini korumanın gelecek inşaası için öncelikli olduğunu, bu değerlerin geleceğe taşınmasının ise hafızanın taze tutulması ile mümkün olduğunu” belirttiler.

İstanbul’un tarihi bölgesi Sultanahmet’de ve tarihi bir İstanbul evinde ziyaretçilerine kapılarını açan “Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi” yıl boyu düzenlenecek olan sergi, söyleşi ve etkinliklerle, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmayı hedefliyor.

Cumhuriyet ile birlikte kurulan Türkiye Turing Otomobil Kurumu ve Yüzyıllık Markalar Derneği’nin ortak projesi olarak hayata geçirilen “Hafızaevi”, ülkemizdeki yüzyıllık markaların yaşattığı değerleri, bu değerlerin sosyal tarihimizde ve kültürel hafızamızda yer eden hikayelerini gelecek nesillere aktararak onlara ilham olmayı ve bu köklü marka değerlerinin, geleceği taşınmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

Tarihi Yarımada’da Hafıza Mekanı

Doğu Roma’dan Bizans’a, Osmanlı’dan günümüze, İstanbul’un kalbi olan ve şehrin tarihi geçmişini koruyan Sultanahmet’de kapılarını açan “Yüzyıllık Markalar Hafızaevi”, konuklarını, geçmişten bugüne yüz yıllık bir yolculuğa çıkarıyor. Osmanlı döneminden günümüze uzanan tarihi, kültürel, sosyolojik, ekonomik bir yolculuk bu. Ve bu yolculuk ziyaretçilerini ülke tarihi ile birlikte kendi bireysel tarihleri ve hafızalarda yer eden değerlerle buluşturuyor. Çocukluğunuzun hikayeleri, lezzetli sofraları, anları, anıları Hafızaevi’nde konuklarını bekliyor.

Küratörlüğünü Kamil Fırat’ın üstlendiği ve mimari projesini ADD Mimarlık’ın gerçekleştirdiği Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi’nde, dönemsel olarak ülkemizin köklü markalarının geçmişten bugüne uzanan özel koleksiyonları, yayınları, afişleri, fotoğrafları, dergi ve gazete ilanları, ambalajları sergilenecek.

Kurumlar ve markalar geleceği inşa ediyor

Turing Yüzyıllık Markalar Hafızaevi, Cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk etkinliği olarak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın katılımıyla açıldı. Açılış konuşmasını Yüzyıllık Markalar Derneği Genel Sekreteri Asude Alkaylı ve küratör Kamil Fırat’ın yaptığı törene, İstanbul İl Kültür Müdür Dr. Coşkun Yılmaz, Eski Çevre ve İletişim Bakanı Ali Talip Özdemir, Turing Başkanı Bülent Katkak ve Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer de konuşmalarıyla katıldılar ve “Ülke değerlerini korumanın gelecek inşaası için öncelikli olduğunu, bu değerlerin geleceğe taşınmasının ise hafızanın taze tutulması ile mümkün olduğunu” belirttiler.

Turing Tükiye Otomobil Kurumu Başkanı Bülent Katkak ve Yüzyıllık Markalar Derneği Başkanı Engin Tuncer’in Hafızaevi’nin açılışı sebebiyle yaptıkları açıklamada; “Ülke değerlerini korumanın gelecek inşaası için öncelikli olduğunu, bu değerlerin geleceğe taşınmasının ise hafızanın taze tutulması ile mümkün olduğunu” belirttiler. Turing Türkiye Otomobil Kurumu’nun 1923’den beri turizm, kültür ve sanat için çalıştığını ifade eden Turing Başkanı Bülent Katkak, bu projenin örnek olmasını arzu ettiklerini ve köklü markalarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Click on the background to close