Tarihi Fişekhane perdesini açtı

AVENUEROUGE.NET – Büyükyalı İstanbul’un içinde bulunan şehrin yeni kültür-sanat ve yaşam merkezi Fişekhane, uzun süredir beklenen tiyatro oyunları ve operalara Ekim ayında sahnelerini açtı.

İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkarak, geçmişten günümüze, hiçbir karakteristik özelliğini kaybetmeden, tüm yaşanmışlık izlerini bugüne taşıyan Fişekhane, tarih kokan atmosferinde sanat severlere; yetişkin, çocuk oyunları ve operayla sanat dolu nefes aldıran saatler sunuyor.

Tatbikat Sahnesi’nin tüm yapımları sezon boyunca Fişekhane’de sahnelenecek. 7 Ekim’de, distopik edebiyatın başyapıtlarından biri kabul edilen Ray Bradbury’nin eseri “Fahrenheit 451”, heyecanla beklenen Erdal Beşikçioğlu rejisiyle Fişekhane Ana Sahne’de Türkiye prömiyerini yaptı. Tatbikat Sahnesi çatısı altında yıllardır çeşitli sahnelerde Beşikçioğlu’nun eşsiz performansıyla sergilediği “Bir Delinin Hatıra Defteri” ve “Fahrenheit 451” oyununun dışında Ekim ayı boyunca izlenebilecek diğer oyunlar ise şöyle: Fransa’da ve daha bir çok ülkede büyük beğeni toplayan, Cesar Ödüllü, Alexandre De La Patelliere & Matthieu Delaporte’nin yazdığı “Le Prenom” oyunundan uyarlanan Tayanç Ayaydın, Didem İnselel, Tolga Güleç, Anıl Çelik ve Duygu Şen’in rol aldığı “Sır”; Onur Saylak, Sezin Akbaşoğulları, Şükran Ovalı gibi isimlerin rol aldığı geçtiğimiz sezonun ses getiren yapımlarından “Evlat”; yine geçtiğimiz sezon prömiyer yapan Tamer Levent’in yönetip Dilşad Çelebi ve Burcu Görek’in rol aldığı “Uyandığımda Sesim Yoktu”; Kumbaracı50 topluluğun 16 yıldır sahnelenmekte olduğu “OBEB” ve 2019 Afife Tiyatro Ödülleri “Yılın En Başarılı Sahne Müziği” başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülen “Nihayet Makamı” ve 2017’den bu yana tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği “İstila!”.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Fişekhane’de

Sezon boyunca Fişekhane’de yer alacak olan İstanbul Devlet Opera ve Balesi; Ekim ayını, Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı “Saraydan Kız Kaçırma” ile Fişekhane’nin büyülü ortamında açtı. 30 Ekim’de ise, Cumhuriyet Konseri ile müzikseverler klasik müziğe doyacak.

Büyükyalı Fişekhane’deki gerçekleştirilen konserler ve oyunlar, yeni normalleşme tedbirleri kapsamında düzenleniyor. Konserde oturma düzeni sosyal mesafe kuralına uygun şekilde yapılıyor. Doğal ve temiz hava sirkülasyonuna sahip ferah ortamının yanı sıra tüm hijyen kuralları en ince ayrıntısına kadar uygulanarak, konuklara güvenli, sağlıklı ve huzurlu oyun ve konser izleme ortamı sunuluyor.

Oyun ve konser takvimine https://www.fisekhane.com/ adresinden ulaşabilir, biletleri www.biletix.com’dan alabilirsiniz.

Click on the background to close