İstanbul caza doyacak

Ara Malikian

Caz çatısı altında; blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziği içerecek şekilde kurgulanan Zorlu PSM Caz Festivali; bünyesindeki yan etkinliklerin çeşitliliğiyle 2-13 Mayıs tarihlerinde ikinci kez gerçekleştirilecek. Biletler, 15 Şubat günü satışa çıkıyor.

Zorlu PSM’nin tüm sahnelerinin, 12 gün boyunca aktif olacağı festival programında; keman virtüözü Ara Malikian, Bosna Hersek’in tanınmış yıldızı Dino Merlin, Cesaria Evora’ya bir saygı duruşu niteliğindeki tribute grubu Cesaria Evora Tribute, Pink Floyd şarkılarına kattıkları yorum ve görsellerle müzikseverleri büyüleyen The Australian Pink Floyd Show, Ahmet Ertegün anısına hazırlanan Karsu Plays Atlantic Records özel projesi ve popüler şarkıların caz uyarlamalarıyla Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox ve daha birçok isim festivalde yerini alacak.

Zorlu PSM Caz Festivali; müzik performansları haricinde; konsept partilere, değerli konukların katılımıyla gerçekleştirilecek panellere, farklı konseptlerin işleneceği atölyelere, ve film gösterimlerine ev sahipliği yapacak. Festival aynı zamanda, geniş yelpazesiyle plak pazarı, açık havada ücretsiz etkinlikleri, film ve belgesel gösterimleri ile kültür-sanat hayatında başlattığı geleneğe devam edecek.

Rosemary & Garlic – 2 Mayıs

Anne van den Hoogen ve Dolf Smolenaers’in bir araya gelmesiyle kurulan ikili Rosemary & Garlic, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında ilk kez İstanbul’a konuk olacak. Folk/dreampop türünün Hollanda’daki temsilcisi olan ikili, melankolik ve herkesin ruhuna dokunan parçalarıyla sahnede olacak.

Ara Malikian – “The Incredible Tour of Violin”  – 2 Mayıs Çarşamba

Bugüne kadar 40’dan fazla ülkede sahne alan efsane keman virtüözü Malikian, dünyaca ünlü birçok orkestra ile çalışma imkanına sahip oldu. 2015 Latin Grammy ödüllü Ara Malikian, caz festivalinde müzikseverlerle bir araya gelecek.

Luke Howard, Hior Chronik – 2 Mayıs

Ünlü Avustralyalı besteci ve piyanist Luke Howard, 2 Mayıs akşamı Zorlu PSM’de Drama Sahnesi’ne konuk olacak. Çocuk yaşlarda piyano çalmaya başlayan Howard, bugüne kadar pek çok sanatçıyla birlikte çalıştı. Ayrıca Beyazperdede “Dear Brother”, “Looking for Rubbish”, “Children of the Eclipse” gibi yapımların müziklerine imza attı. En son 2016 yılında “Two Places” isimli bir albüm çıkaran Luke Howard, modern klasik düzenlemeleriyle caz festivalinin konuğu olacak.

Dino Merlin – 3 Mayıs

1983 yılında kurduğu Merlin isimli grubuyla müzik kariyerine başlayan Boşnak şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve prodüktör Dino Merlin, bu proje ile beş stüdyo albümü yayımladı. 90’lı yıllardan itibaren solo kariyerine başlayan ve bugüne kadar 11 albüme imza atan Merlin’in 1993 yılında yayımladığı “Jedna si jedina” isimli şarkısı, 1992-1998 yılları arasında Borna Hersek’in ulusal marşı olarak kullanıldı. Pop-rock, pop-folk, pop, disco, world-pop tarzında ürettiği müziklerle sayısız konser veren Dino Merlin, 3 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’ne konuk olacak.

Too Many Zooz – 3 Mayıs

Manhattan School of Music’te tanışan Leo Pellegrino ve Matt Doe ikilisinin New York metro hattındaki istasyonları sahneye çevirerek başladıkları proje, 2014 yılında bir yolcu tarafından çekilen videolarının YouTube’a yüklenmesiyle milyonlara ulaştı. David “King of Sludge” Parks’ın da dahil olmasıyla trompet, bariton saksafon ve perküsyon üçlemesiyle caz, funk, afro ve latin ezgilerini harmanlayan Too Many Zooz, enerji performansıyla 3 Mayıs Perşembe akşamı Studio’ya konuk olacak.

Bill Frisell – Thomas Morgan ”Small Town Duo”  – 3 Mayıs

Caz müzik sahnesinde 35 yılı aşan kariyeriyle ikonik bir figür haline gelen Amerikalı gitarist ve besteci Bill Frisell, geçtiğimiz yıl kontrbas virtüözü Thomas Morgan ile birlikte yayınladığı “Small Town” albümünün turnesi kapsamında Zorlu PSM Caz Festivali’ne konuk olacak. Modern cazın yaşayan en önemli temsilcilerinden biri olan Grammy Ödüllü Bill Frisel, Thomas Morgan ile olan muazzam uyumunu ve akışkan müziğini paylaşmak için 3 Mayıs Perşembe akşamı Zorlu PSM Drama sahnesine konuk olacak.

Miroslav Vitous Group ‘Music of Weather Report’ feat. Aydın Esen – 4 Mayıs

Caz enstrümantasyonu ve enerjik sound’u ile etkisi hiç bitmeyen 1970/80’lerin muhteşem füzyon grubu Weather Report’un kurucularından olan dünyaca ünlü Çek basçı Miroslav Vitous, muhteşem ekibi ile birlikte 4 Mayıs Cuma akşamıZorlu PSM Drama sahnesinde olacak. “Music of Weather Report” isimli konseptleriyle Zorlu PSM Caz Festivali’ne konuk olacak Miroslav Vitous’a sahnede, ülkemizin önemli caz sanatçılarından biri olan Aydın Esen de eşlik edecek.

Karsu Plays Atlantic Records – Ahmet Ertegün anısına – 4 Mayıs

2016’da Jazzism Edison Seyirci Ödülü’nü kazanan Karsu, dünyanın en saygın sahnelerinde boy gösterdi. Piyano ile ilişkisini klasik müzikle başlatan sanatçı, bir süre sonra caz, pop ve Türk Müziği’ne yönelmeye başladı. Grubundaki dinamik trompet, ritmik davul ve atmosferi ısıtacak kontrbas ile cazseverleri 4 Mayıs Cuma akşamı Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesine götürecek. Uluslararası orkestrası eşliğinde özgün vokali ile örnek aldığı Ertegün’ün derin sularına dalacak olan Karsu, Atlantic Records’un hayata geçirdiği ilk yıllarındaki en dikkat çekici eserlerini yeniden yorumlayacak.

Grails – 4 Mayıs

Enstrümantal rock, psychedelic rock ve post-rock’ı harmanladığı 6 albüme imza atan ABD’li grup Grails, Zorlu PSM Caz Festivali’ne konuk olacak. Geçtiğimiz sene uzun bir aradan sonra Chalice Hymnal isimli yeni bir albüm yayınlayan grup, 4 Mayıs Cuma akşamı Studio’da sahne alacak.

Kerem Görsev Quartet – 5 Mayıs

Ülkemizin başarılı caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız , davulda Ferit Odman ve saksafonda Engin Recepoğulları’ndan oluşan quartet projesi ile festivalde sahne alacak. 1995 senesinden günümüze kadar 17 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaştı. 

Cesaria Evora Tribute – 7 Mayıs

Çıplak ayaklı diva” Cesaria Evora’ya bir saygı duruşu niteliğindeki tribute grubu, 7 Mayıs akşamı Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Ana Tiyatro’ya geliyor. Evora’nın kendi ekibinden müzisyenlerin de yer aldığı tribute grubu, “morna” tarzı müziğin önemli temsilcilerinden Cesaria Evora’nın anısını yaşatıyor.

Jason Moran & The Bandwagon – 7 Mayıs

90’ların sonunda caz müzik sahnesine hızlı bir giriş yapan Jason Moran, sadece başarılı performanslarıyla değil; doğaçlama yeteneği, orijinal besteleri, geniş repertuvarı, caza deneysel yaklaşımı ve sürekli geliştirdiği tekniğiyle de dikkat çekiyor. Bas gitarist Tarus Mateen ve davulcu Nasheet Waits’i buluşturduğu grubu “The Bandwagon” ile günümüzün başarılı caz piyanistlerinden Jason Moran, müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak.

The Australian Pink Floyd Show – 8-9 Mayıs

Pink Floyd şarkılarına kattıkları yorum ve güzel görsellerle müzikseverleri büyüleyen The Australian Pink Floyd Show, festival kapsamında sahne almaya hazırlanıyor. Pink Floyd şarkılarını doğru ses, tarz ve performansta sergileyebilmek amacıyla yola çıkan grup, oldukça geniş bir üne sahip. 

Orchestra Baobab – 8 Mayıs

Senegal’in en tanınmış ve köklü gruplarından Orchestra Baobab, 8 Mayıs akşamı Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında Drama Sahnesi’nde olacak. Geçmişi 70’li yıllara dayanan grup, afro-Küba müzik tarzının başarılı temsilcilerinden biri. Grammy adaylığı da bulunan, hareketli performanslarıyla etnik müzikseverlerin listelerinde daima yer alıyor.

Stacey Kent – 9 Mayıs

Fransız şanson geleneği ve klasik Amerikan caz repertuarını modern yorumuyla buluşturan Stacey Kent, festival kapsamında sahne alacak. Bugüne kadar birçok başarılı albüm çalışmasına imza atan sanatçı, caz notalarını farklı coğrafyalardan aldığı ilhamla süslüyor. 

Gökhan Türkmen Prova’da – 9 Mayıs

Gökhan Türkmen, sevenlerini Türkiye’nin çok değerli caz müzisyenlerinden oluşan 20 kişilik orkestrasıyla birlikte festival kapsamında Studio’da gerçekleştireceği provasına davet ediyor. Gökhan Türkmen ve orkestrası, bu özel gecede dinleyicilerle caz üzerine sohbet edecek ve onların önerilerini alacak.

Polo & Pan (Live) – 10 Mayıs

Alexandre Grynszpan ve Paul Armand-Delille’in bir araya gelerek kurduğu Polo & Pan, Studio’da sahne alıyor. “Canopée”, “Plage isolée”, ve “Bakara” gibi parçalarla Studio’yu dans pistine çevirmeye hazırlanan elektronik müzik ikilisi, performanslarıyla herkesi büyüleyecek.

Dagamba – 10 Mayıs

Geçtiğimiz Aralık ayında gerçekleşen MIX II Festival’de oldukça ilgi gören Dagamba, rock ve pop şarkılarını klasik enstrümanlarla yorumladıkları performanslarıyla tekrar İstanbul’a konuk oluyor. Dagamba, #LudwigVanRammstein turnesi kapsamında, 10 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali’nde konser verecek.

Dardust – 10 Mayıs

İtalya’nın minimal piyano tınılarını modern elektronik müzikle harmanlayan ilk enstrümantal projesi Dardust, Drama Sahnesi’ne konuk oluyor. Berlin, Reykjavik ve Londra’dan esinlenen Dardust’ın parçalarında, Ludovico Einaudi’den Sigur Ros’a, Olafur Arnalds’dan Jon Hopkins’e birçok isimden alınan ilham hissediliyor. Nefes kesen şovlarıyla da dikkat çeken Dardust, izleyicilere çok boyutlu bir konser deneyimi yaşatacak.

Patrick Wolf – 11 Mayıs

Pop, folk ve elektronik müziği başarıyla buluşturan Patrick Wolf, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 11 Mayıs akşamı Studio’yu renklendirmeye geliyor. Güney Londra çıkışlı sanatçı, elektronik sampleları klasik enstrümanlarla harmanladığı tarzıyla dikkat çekiyor. 2012 yılında yayımlanan albümü “Sundark and Riverlight” ile de eleştirmenlerden tam not alan Wolf, İstanbul’daki sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Hugh Coltman – Who’s Happy? – 12 Mayıs

Caz tribute sahnesinin sevilen isimlerinden Hugh Coltman, “Who’s Happy?” projesiyle Caz Festivali’ne konuk oluyor. Projesiyle aynı adı taşıyan yeni albümünden parçalarla sahnede olacak Coltman, “I Can’t be Bothered”, “Pretend” ve “Smile” gibi parçalarını da seyircileri için seslendirecek.

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox – 13 Mayıs

Popüler şarkıların caz uyarlamalarıyla beğeni toplayan Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox, izleyicileri geçmişle günümüz arasında bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Radiohead’den Lady Gaga’ya, uzanan bir çeşitlilik barındıran topluluk, “Creep”, “Seven Nation Army”, ve “Lovefool” gibi parçalara yaptıkları yorumlarla dikkat çekiyor.

Caz müziğin genç yeteneklerine yeni sahne: “Jazz It Up!”

Zorlu PSM Caz Festivali boyunca “Jazz It Up!” projesi kapsamında, Amfi’de Türkiye caz müzik sahnesinin genç yeteneklerinin akşamüstü gerçekleşecek performansları izlenebilecek. Portrait and a Dream, Burak Küçük Trio, Biidar, Buse Şimşek Quartet, Gagarin Jazz Band, Deniz Özçelik Quintet, JMH, Deli Bakkal, Burak Cihangirli Quintet, Nar, İpek Göztepe ve Erkan Ar Trio’nun yer aldığı program, müzikseverlere keyifli saatler vadediyor.

Click on the background to close