Gucci Garden’a İki Yeni Oda Eklendi

Gucci Garden Cinema

Floransa’da bulunan ve tarihi 1337’ye kadar uzanan göz alıcı Palazza della Mercanzia’da yer alan Gucci Garden, geleneksel müze konseptini sahipleniyor. Moda evi’nin zamanla gelişen estetiğini ve felsefesini ifade edecek yaratıcı bir alan olarak yeniden yorumluyor. Gucci Garden’da açılan iki yeni oda ile Moda evi, Björk ile gerçekleştirdiği iş birliğini yansıtan bir enstalasyonu görücüye çıkardı.

 

Yeni odalar, kuruluşuna Gucci Kreatif Direktörü Alessandro Michele ve  küratör Maria Luisa Frisa’nın öncülük ettiği, Gucci Garden Galleria’ya ekleniyor. Galleria’nın ilk katında yer alan bu iki dönem odası, farklı sanatçılara ve temalara dair özel sunumların sergileneceği bir alan olarak kurgulandı.

 

Objeler Arasında Björk’ün The Gate Müzik Klibine Eşlik Eden Elbiseler ve Maskeler Yer Alıyor

Açılış sergisi, Björk ve Alessandro Michele’yi bir araya getiren 2017 tarihli The Gate klibine adanmış bir enstalasyon. Şarkının sözlerinin ve performansının hikayesini içine alan ışıl ışıl bir zarf olarak nitelenen sihirli elbise, klibin odak noktasını oluşturuyordu.

 

Dönem odalarında bir araya getirilen objeler arasında Björk’ün Utopia albümünün ilk single’ına eşlik eden The Gate’de giyilen elbiseler ve maskeler yer alıyor. Sergi alanı şekilden yoksun olduğu için, 550 saat süren mimari ustalığın ve 320 saat süren işlemelerin neticesinde elde edilen “başrol” elbise mekânda dikkat çekiyor. Elbise, ince pililerden oluşan beş metrelik PVC’den ve yine pilili olarak kullanılan toplamda 20 metrelik lurex organze, krepdöşin ve örme ipekten oluşuyor.

 

Sergilenen diğer objeler, Björk’ün klipte benimsediği iki sanatsal personayı açıklamaya ve bu iki personanın hayal dünyası aradaki bağlantıları kurmaya yardımcı oluyor. Adeta bir aksesuar cümbüşü olan ikinci bir elbise Jamer Merry tarafından tasarlanan iki maske gibi yine videoda yer alan parçalar da sergi dahilinde görücüye çıktı.

 

Alessandro Michele ve Björk’ü Daha Yakından Tanıma İmkanı

 

Alt kattaki butikte, bir kitap ve dergi standı Björk’ün dünyasına dair içgörüler sunan yayınları barındırıyor. Bu yayınlar arasında, 2015 yılında MoMA’nın Björk’e ithaf ettiği bir serginin kataloğu da yer alıyor. Satışa sunulan kitaplar, dergiler ve kataloglar, Alessandro Michele ile aynıdürtüyü taşıyan sanatçılarından biri olan Björk’ü daha yakından tanıma imkanı veriyor.

 

Diğer yandan, ilk kattaki Cinema da Camera’da gösterime giren yeni bir yayın Gucci Garden’daki diğer gelişmeler arasında yer alıyor. Ziyaretçiler, Zapruder film yapımcıları grubu tarafından efsanevi görevlerin kahramanı Herkül’e adanan Zeus Machine’nin yeni bölümünü burada izleyebiliyor. Kolossos ismini taşıyan son bölüm, İtalyan Olimpik güreş takımı olan Atletico Faenza’nın spor salonunu mesken tutuyor. Bu bölüm, Gucci Garden Galleria’nın ocak ayındaki açılışında gösterime giren Phoenix isimli bölümün devamı niteliği taşıyor.

 

Gucci Garden’ın ilk katı, markanın diğer mağazalarında satışa çıkmayan ürünlere ev sahipliği yapan bir alandan oluşuyor. Satışa sunulan yeni ürünler arasında Princetown loafer ve Sylvie el çantası gibi ayakkabılar ve çantalar yer alıyor. Hazır giyimde de türünün tek örneği ürünler, takipçiler için zengin seçenekler sunuyor. Bu seçenekler arasında full kopçalı altın rengi militer bir redingot, astarında yeşil bir kral yılanı işli, koyun postundan siyah-pembe renkte kısa bir kaban ve pembe saten manşetleri olan bahçe desenli, kırmızı dekoratif yakalı bir ceket bulunuyor.

 

Ayrıca, Isabella Cotier’in işlerini taşıyan giysi ve çantalardan oluşan yeni bir seçki de moda severlerle buluştu. Sanatçının kendine has illüstrasyonları sweatshirtlerde, kapüşonlularda, tişörtlerde ve tote çantalarda kendine yer buluyor. Cotier ile gerçekleştirilen iş birliği, Jayde Fish’in illüstrasyonlarını taşıyan giysi ve porselen kupalarla başlayan sanatçı tasarım ortaklıkları programının son halkası.

 

 

Click on the background to close