Dünya Mirası’na Paşabahçe İmzası

Paşabahçe İshakpaşa Sarayı Vazosu

Ağrı’nın 5 km uzağında bulunan İshakpaşa Sarayı’ndan esinlenilerek hazırlanan İshakpaşa Vazo farklı kültürlerin izlerini taşıyor.

 

Paşabahçe Mağazaları’nın UNESCO tarafından koruma altına alınan eserleri bir koleksiyonda topladığı “Camda Dünya Mirası” geniş ürün gamıyla dikkat çekiyor.

İshakpaşa Sarayı vazoda canlanıyor

UNESCO tarafından 2000 senesinde Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen İshakpaşa Sarayı’ndan esinlenerek hazırlanan İshakpaşa Vazo üzerindeki rölyef desenler, İran’dan Anadolu Selçuklu Devleti’ne, Gürcistan’dan Kafkasya’ya kadar birçok kültürün izlerini taşıyor.

Sarayın işlemeli büyük kapısının sağında ve solunda dikkat çeken aslan motifinin işlendiği vazo, el imalatı krem opal camdan üretilmiş. Üzerindeki rölyef desenlerin tümünde, altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılmış.

Ağrı’daki İshakpaşa Sarayı, Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biri. Yapımı yaklaşık 100 yıl süren Saray, ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtı. Sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülüyor.

Click on the background to close