Burun estetik ameliyatına ne kadar hazırsınız?

AVENUEROUGE.NET – Burun estetik ameliyatları tüm dünyada ve ülkemizde estetik ameliyatlar arasında en sık yapılan estetik girişimlerdendir.

Yüzün ifadesini ve güzelliğini çok etkilediği için, iyi yapılmış bir burun ameliyatının hem sağlık hem de estetik açıdan katkısı büyük.

Her estetik uygulamada olduğu gibi burun estetiğinde de doğru bilinen yanlışlar nedeniyle estetiği yaptırmak isteyen kişilerin çoğu korkuyor. Bu gibi durumlarda kulaktan dolma bilgiler yerine uzman bir doktordan bilgi alınması en sağlıklı olanı. Burun estetiği ameliyatlarında hedef, doğal ve yüzle uyumlu ama farkındalık yaratan görünüm ve nefesle gelen güzellik olduğunu açıklayan Operatör Doktor Abdülkadir Göksel, Rinoplasti(Burun Estetiğinde) güzellik olgusu farklı yaş grupları, farklı kültürel değerler ve sosyal gruplara göre değiştiğinin belirterek, burun estetiği ile ilgili en sık karşılaştıkları sorularla ilgili şunları söylüyor.

Operatör Doktor Abdülkadir Göksel
  • Burun estetiği operasyonu ağrılı bir operasyon mudur?

Ameliyat esnasında siz anestezinin etkisinde olacağınızdan, operasyon süresince herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. İlk bir kaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Genelde ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı şikayeti yaşanmazken, nadiren de olsa ilk gece için daha sert bir ağrı kesici kullanmak isteyen de çıkabilir. Rastladığım en yaygın şikayet, operasyon gecesi burundan nefes almada zorlanmadır. İlk gece yerleştirdiğimiz burun içi pansumanları sonraki gün çıkardığınızda daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtir.

  • Burun estetiği operasyonunun komplikasyonları ya da riskleri var mıdır?

Her cerrahi operasyonda belli bir miktar risk ve komplikasyon potansiyeli vardır. Cerrahınızın görevi bunları öngörmek ve sizi bilgilendirmektir. Ben genellikle hastalarımı enfeksiyon ve kanama riskine karşı bilgilendiririm. Her ne kadar burun estetiği operasyonu sonrası aşırı kanama çok çok nadir görülse de, benim görevim hastalarımı bu olasılıktan haberdar etmektir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse, operasyondan hemen sonraki bir kaç saat içinde oluşacaktır. Bu durumda kişi endişelenmemeli, hemen doktorunu durumdan haberdar etmelidir.

  • Nefes alma problemimi düzelttirirken bir yandan da estetik olarak burnumun şeklini düzelttirebilir miyim?

Evet bu da oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Geçireceğiniz operasyonda hem nefes almanızı sıkıntıya sokan sorunlar hem de görsel açıdan memnuniyetsizlikleriniz giderilebilir. Burnunuzun görüntüsü yüzünüze uygun bir forma kavuşturulabilir ancak burnunuzun dış görünümünü değiştirmek estetik operasyon sayılacağından, sağlık sigortanız bunu karşılamayacaktır. Genellikle kapsamlarında olan tek şey tıbbi olarak nefes alma probleminizin çözülmesidir. Ekstra ödemeler, sonraki senenin anlaşmaları vb. konular için yine de sağlık sigortası şirketinizle görüşmeniz gerekir.

  • Açık teknik mi Kapalı Teknik mi?

Açık ve kapalı teknik olarak iki ayrı şekilde yapılan burun estetiği ameliyatlarında; açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun uç kısmında problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygundur. Kapalı teknik rinoplastide ise; burun şekillendirilirken tüm kesiler burun içerisine gizlendiği için burunda dıştan görünen bir iz kalmamaktadır. Bu teknik burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir. Günümüz doktorları arasında bu iki yöntemin faydaları ve zararları konusunda fikir ayrılıkları yaşansa da, ben hastalarımın ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağım tekniğe karar vermenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim.

  • Burun estetiği operasyonu sonrasında belirgin ameliyat izlerim olacak mı?

Cilt üzerinde açılan her kesik, bir iz bırakır. “Ameliyat izi” denince akla büyük, çirkin dikişler gelir. Ancak estetik burun operasyonlarında açılan kesikler ve dikişler çok daha kontrollü bir şekilde yapıldığından, gözle görülmeleri çok zordur. Açık burun operasyonlarında burnun tabanında küçük bir dikiş izi kalır. Endonazal, yani kapalı operasyonlarda ise kesikler zaten burnun içinde olduğundan bütün izler de içeride kalır. Açık operasyon yapmamızı gerektiren bir durum olursa bunu önceden hastamızla paylaşır, onu bilgilendiririz.

  • Burun estetiği operasyonum esnasında uyuyor mu olacağım?

Evet. Burun estetiği operasyonları genel anestezi ile yapılır. Genellikle ameliyat 2-3 saat sürer.

  • Ameliyattan sonra takılan atel ne kadar zaman sonra çıkarılacak?

Burnunuzun dışına takacağımız hafif metal atel, operasyondan yaklaşık bir hafta sonra çıkarılacaktır.

  • Ne zaman rahat nefes alabilirim?

Ameliyattan hemen sonra burun içerisine yerleştirdiğimiz ince silikon tabaka sayesinde nefes alabilirsiniz. Hastalarımıza operasyondan sonraki hafta boyunca sümkürmemeyi öneriyoruz. Birinci haftadan sonra burnunuzu tuzlu suyla çalkalayarak temizlemeye ve hafifçe sümkürmeye başlayabilirsiniz. Bu ilerleyen vakitlerde de içeride oluşan kabukların temizlenmesini, daha rahat nefes alıp verebilmenizi sağlayacaktır.

Click on the background to close