Bir günde implant

AVENUEROUGE.NET – Günümüzde herkes için zaman kavramı çok değerli. Özellikle de söz konusu sağlık olduğu zaman.

İçinde bulunduğumuz dijital çağ, yeni gelişen teknolojik ve dijital cihazlar sayesinde, sağlık ve estetik sektöründe adeta devrim yaratmayı başarıyor. Bu başarının en büyük örneklerinden biri de, eksik diş tedavi yöntemi olan, implant uygulamasıdır.

Yakın zamana kadar 6 ay hatta bir yıl süren implant diş tedavi süreci, dijital ölçü teknikleriyle artık bir günde tamamlanabiliyor. Bu da demek oluyor ki, artık hiç kimse, ağzındaki eksik dişlerle, aylarca yaşamak zorunda değil. 3D Volumetrik Tomografi, 3D Printer ve dijital ölçü teknikleriyle donatılan bir diş kliniğine gelen hastalar, aynı gün içinde yeni dişleri, yeni ve mutlu gülüşleriyle klinikten ayrılmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.

Bir günde implant tedavisi kimlere uygulanabilir?

Yılda ortalama 3 bin implant uygulaması ile bu alanda Türkiye’nin en tecrübeli ve başarılı diş hekimlerinden biri olan Ulviye Çapkat’ın verdiği bilgilere göre; bu tedavi yöntemini en çok zamanın kıymetli olduğunu düşünen, ağzındaki diş eksikliği nedeniyle yalnızca yemek ve sağlık sorunu değil, gülüş ve estetik sorunu da yaşayan hastalar tercih ediyor. Tedavi sonrasında yani aynı gün içinde, sağlıklı, güçlü dişlere kavuşmanın yanısıra, özgürce gülebilmenin mutluluğunu yaşayan hastalar, özgüvenlerine yeniden kavuşarak, hayata adeta yeniden başlıyorlar.

Peki bir günde implant tedavisi herkese uygulanabilir mi? Miacademy üyesi olan, ileri seviyede implant eğitimleri veren ve aynı zamanda Amerika’dan İskandinavya’ya, Rusya’dan Orta Doğu’ya, dünyanın pek çok yerinden gelen hastaları bir günde implant tedavisi ile mutlu etmeyi başaran diş hekimi Ulviye Çapkat bu soruyu şöyle yanıtlıyor; “İleri derecede kemik kaybı olan hastalara uygulanmayabilir. Daha doğrusu, yaptığımız radyolojik ve dijital ağız içi muayene sonrasında, kemik hacminin ve yapısının uygun olduğuna karar verdiğimiz, tıbbi durumu implant cerrahisine uygun tüm hastalarımıza bu tedaviyi uygulayabiliyoruz. En önemlisi, hastanın bir günde implant tedavisine uygun olup olmadığı, dijital ölçüm teknikleri sayesinde, daha ilk muayenesinde belli olur.“

Diş tedavilerinde dijital devrim

Diş Hekimi Ulviye Çapkat, eksik diş tedavisinde, tıbbı anlamda dijital bir devrim yaşandığını söylüyor. “Nedir bu dijital devrim? Nasıl bir yöntemdir?” diye soruyoruz. Ulviye Çapkat’ın verdiği bilgilere göre; Dijital diş hekimliğinin son teknolojik cihazlarıyla donatılan kliniklerde, hastaların dişlerinin, çene kemiklerinin ve ağız içi yumuşak dokularının mevcut durumları, 3D Volumetrik Tomografi ve Intraoral tarayıcı ile taranarak, üç boyutlu bir şekilde bilgisayar ortamına aktarılıyor. Bu kayıtlar üzerine diş tasarımları yapılarak aynı gün içinde dişler birebir ölçülere göre üretiliyor ve hastaya uygulanabiliyor. Dijital ölçüm tekniğinin en büyük faydalarından biri de geleneksel diş tedavi yöntemlerinde oluşabilecek hataların önüne geçmesi ve kalıcılığı sağlaması.

İmplant tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

“İmplant cerrahisi ciddi bir işlemdir ve başarılı sonuçlar elde etmek için doğru hazırlık ve bilgi gerektirir.” diyen Ulviye Çapkat, implant yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor…

  1. Hekim Uzmanlığı ve Deneyimi

İmplant cerrahisi uzmanlık gerektiren bir alandır. Uygun eğitim almış, deneyimli bir diş hekimi seçmek, tedavinin başarısı için kritik önem taşır. Hekiminizin daha önce gerçekleştirdiği implant operasyonlarına ve tecrübesine dair referansları sormaktan çekinmeyin.

  1. Sağlık Durumunu Değerlendirme

İmplant cerrahisi genellikle genel anestezi altında yapılmaz, bu yüzden sağlık durumunuz cerrahi işleme uygun olmalıdır. Şeker hastalığı, kalp problemleri, hipertansiyon gibi kronik sağlık sorunlarınız varsa, diş hekiminize bunları açıkça belirtmelisiniz.

  1. Diş ve Ağız Sağlığını İyileştirme

İmplant yapılacak bölgedeki diş ve diş eti sağlığı çok önemlidir. Diş çürükleri, diş eti iltihapları gibi sorunlar öncelikle tedavi edilmelidir. İyi bir ağız hijyeni, implant sonrası komplikasyon riskini azaltacaktır.

  1. Tomografi Çekimi, Değerlendirme ve Teşhis

İmplant cerrahisi öncesi detaylı bir dijital tomografi (BT) taraması yapılması, implantın yerleştirileceği bölgenin kemik yapısını ve diğer anatomik yapıları incelemek için hayati öneme sahiptir. Bu sayede implantın doğru konumlandırılması ve başarılı bir şekilde yerleştirilmesi mümkün olur.

  1. Protez Planlaması ve Estetik Faktörler

İmplant tedavisi sadece kaybedilen dişi yerine koymakla kalmaz, aynı zamanda doğal diş görünümünü de sağlamak önemlidir. Diş hekiminiz implanta uygulanan dişin rengi, boyutu ve formu gibi estetik faktörleri dikkate alacak ve böylece doğal dişlerle uyumlu bir protez planlaması yaparak doğal görünümü sağlayacaktır.

  1. Klinik Şartların Değerlendirilmesi

İmplant cerrahisi yapılacak klinik ortamın steril olması, hijyenik standartlara uygun olması büyük önem taşır. Cerrahi işlemlerin hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmesi, enfeksiyon riskini minimize eder ve tedavi sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

  1. İmplant Markası ve Malzeme Kalitesi

Piyasada birçok farklı implant markası bulunmaktadır. Hekiminizle birlikte en uygun implant markasını seçerken malzeme kalitesi, dayanıklılık ve uzun vadeli başarı oranları gibi faktörleri ve ayrıca MDR Belgesi olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Avrupa Birliği Komisyonu hasta sağlığını düşünerek medikal ürünlerde MDR Belgesi zorunluluğu getirdi. MDR Belgesi ile ürünün teknik özelliklerinin dışında klinik deneylerinin yapılmış olması gerekiyor. Kaliteli ve güvenilir bir implant, uzun vadede sorunsuz bir şekilde hizmet verebilir.

  1. Beklentileri Gerçekçi Olarak Belirleme

İmplantlar doğal dişlere oldukça benzeyebilir, ancak mükemmel bir replika olmaları önemlidir. Beklentilerinizi diş hekiminizle gerçekçi bir şekilde konuşun. İmplantlar doğal dişler gibi hissettirir ve görünür, ancak tamamen aynı olmayabilirler.

  1. Cerrahi Sonrası Bakım

İmplant cerrahisi sonrası uygun bakım ve iyileşme süreci önemlidir. Diş hekiminizin önerdiği talimatlara uygun şekilde bakım yapmak, implantın başarılı olma şansını artırır. Ayrıca, olası komplikasyonları belirtilerini bilmek de önemlidir.
İmplant yaptırmadan önce yukarıda bahsedilen noktaları dikkatlice değerlendirmek, doğru bir tedavi planı oluşturmak ve hekiminizle açık iletişimde olmak, başarılı ve sağlıklı bir implant tedavisi geçirmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, her hasta farklıdır, bu yüzden tedavi süreciniz kişiselleştirilmelidir ve doğru kararı verebilmek için uzman diş hekiminizden destek almalısınız.

Ulviye Çapkat

Diş Hekimi Ulviye Çapkat; İstanbul’un en büyük diş hastanelerinden birinin 11 sene Başhekimliğini yapmış ve aynı zamanda Cerrahi ve İmplantoloji Bölümlerini yönetmiştir. 2021 yılında Model Dental Clinic’i kurmuş ve butik olarak tasarladığı kliniğinde hastalarına hizmet vermeye başlamıştır. Dünyanın dört bir yanından gelen hastalarına, yılda ortalama 3 bin implant uygulaması yaparak, bu konuda üstün bir tecrübeye sahiptir. Ulviye Çapkat aynı zamanda Miacademy üyesidir ve ileri seviyede implant eğitimler vermektedir.

Click on the background to close